Cercul lui EULER

mihai miculita
Mesaje: 1493
Membru din: Mar Oct 26, 2010 9:21 pm
Localitate: ORADEA

Cercul lui EULER

Mesaj de mihai miculita »

Intr-un triunghi oarecare $ABC$ notam cu H ortocentrul si cu $\{H_a\}=AH\cap BC; \{H_b\}=BH\cap AC; \{H_c\}=CH\cap AB$(picioarele inaltimilor); cu $M_a, M_b, M_c$ mijloacele laturilor $[BC], [CA]$ si respectiv $[AB]$; iar cu $E_a, E_b, E_c$ mijloacele segmentelor $[HA], [HB]$ si respectiv $[HC]$(punctele euleriene ale inaltimilor).
Triunghiul $H_aH_bH_c$ poarta numele de triunghi ortic al triunghiului ABC; iar triunghiul $M_aM_bM_c$ poarta numele de triunghi median sau de triunghi complementar al triunghiului $ABC$.

TEOREMA:
Triunghiurile $H_aH_bH_c, M_aM_bM_c$ si $E_aE_bE_c$ sunt inscrise intr-un acelasi cerc, avand centrul in mijlocul $E$ al segmentului [OH], acest cerc poarta numele de: cercul lui EULER sau de cercul celor noua puncte al triunghiului $ABC$. (DEMONSTRATI!)
Indicatie: Aratati ca patrulaterele $E_aE_bM_aM_b, E_bE_cM_bM_c, E_cE_aM_aM_c$ sunt niste dreptunghiuri.
Avatar utilizator
Laurențiu Ploscaru
Mesaje: 1237
Membru din: Mie Mai 04, 2011 5:42 pm
Localitate: Călimănești
Contact:

Re: Cercul lui EULER

Mesaj de Laurențiu Ploscaru »

De asemenea simetricele ortocentrului triunghiului ABC față de laturi și mijloacele lor se află pe cercul circumscris triunghiului ABC.
People are strange when you're a stranger,
Faces look ugly when you're alone.
Women seem wicked when you're unwanted,
Streets are uneven when you're down.
Avatar utilizator
Laurențiu Ploscaru
Mesaje: 1237
Membru din: Mie Mai 04, 2011 5:42 pm
Localitate: Călimănești
Contact:

Re: Cercul lui EULER

Mesaj de Laurențiu Ploscaru »

Generalizare: Fie $\triangle ABC$, iar $M,N$ două puncte conjugate izogonale în interiorul său. Atunci triunghiurile podare celor două puncte se înscriu în același cerc, al cărui centru se află în mijlocul lui $[MN]$. În cazul cercului lui Euler este vorba despre $O$ și $H$, iar triunghiurile lor podare se află pe cercul circumscris al triunghiului median.
People are strange when you're a stranger,
Faces look ugly when you're alone.
Women seem wicked when you're unwanted,
Streets are uneven when you're down.
Scrie răspuns